Zajisté už asi každý slyšel o tom, že kromě peněz klasických nás obklopují také peníze digitální, virtuální nebo jinak zvané kryptoměna.
Je víc, než jasné, že se nejedná o tradiční měnu, ale o něco zcela nového, moderního, že jde o peníze budoucnosti. A je to opravdu tak.
V tomto případě si nepředstavujte žádnou tiskárnu na peníze či mincovnu. Jde pouze o internet a peníze, které nejsou vidět fyzicky, takže je ani nemůžete nosit ve své krásné kožené peněžence. Jsou součástí něčeho jako je internetové bankovnictví a ukládají se na elektronickou peněženku. Z té následně můžete provádět transakce.
stříbrná kryptoměna

S touto měnou se kromě placení za produkty a služby nechá také obchodovat na burze či investovat.  Pokud byste jí chtěli vyměnit za některou ze světových měn, třeba i na české koruny, tak není problém. Od toho jsou speciální směnárny, kde tento úkon můžete provést, a digitální peníze se změní na tradiční.
Z toho všeho je také jasné to, že digitální měna nikomu nepatří, takže ani vládě ani žádné bance. Veškerý proces transakcí spravuje něco jako obrovská účetní kniha zvaná blockchain, která je sdílená. O bezpečnost transakcí a digitálních peněz a také o jejich rozmnožování se starají těžaři a s nimi související těžba kryptoměn.
K tomuto procesu je potřebný výkonný PC a HW, který je určený speciálně pro mining digitální měny. Může jít o asic miner, btc miner, výkonné grafické karty, procesory. Záleží na konkrétní měně.
peníze a čipy
Nevyplácí se těžit jako samostatná jednotka a těžaři se slučují do tzv. mining poolů. Seskupení i několika tisíců těžařů, kteří získávají odměnu za nalezení bloku a vyřešení matematické úlohy. Další odměna plyne z poplatků za provedené transakce.
V mining poolu se tedy odměna z úspěchu kteréhokoliv těžaře rozděluje mezi všechny ostatní a to poměrnou částí dle výkonu a úspěchu.
Znamená to, že do tohoto procesu se můžete zapojit i vy a těžba kryptoměn se stane vašim koníčkem.